Gyógynövényliget
Manapság reneszánszát éli a régebbi korok tudománya, amit lassan a ma embere is megtanul értékelni, használni és beilleszteni mindennapjaiba. Nincs ez másképp a népi gyógymódokkal kapcsolatban sem, újra szívesen lépünk be a "természet patikájába" és igyekszünk feleleveníteni gyógynövényekkel kapcsolatos tudásunkat.
Sok olyan gyógyhatású növény található elérhető közelségünkben, amiket kezdő füvesemberként mi magunk is begyűjthetünk egy-egy természetjárás során, sőt, könnyedén termeszthetjük is. Vannak persze olyanok, amelyek szedéséhez, lelőhelyéhez és felhasználásához haladó szintű tudás szükséges, sőt, több védett is akad köztük, melyek gyűjtése tilos vagy engedélyhez kötött.
Most maradjunk csak azoknál, amelyekhez mi magunk is könnyen hozzáférünk és ez nem is kevés, hiszen ezek már a gyakori megbetegedéseknél is, pl. a légúti fertőzések (hársfa, menta, csipkebogyó, citromfű, kamilla, lándzsás útifű, kakukkfű, zsálya, hagyma, stb.), nőgyógyászati betegségek esetén (pl. cickafark, palástfű, stb.), nyugtalanságra, álmatlanságra (pl. levendula, citromfű), gyomorbántalmakra (pl. kamilla, gyermekláncfű, csalán, stb.) és hosszan lehetne sorolni, kiváló eredményességgel használhatók. Kenőcsként, ülőfürdőként, pakolásként, olajos/alkoholos kivonatként elkészítve pedig nemcsak belsőleg, hanem külsőleg is látványos javulást érhetünk el. Ezenfelül jól ismert a hasznosításuk fűszerként (kakukkfű, szurokfű, zsálya, rozmaring, fokhagyma, stb.), rovarűzőként (csalán, levendula, stb.), sőt kozmetikumként (pl. levendula, zsálya, menta) is.
Viszonylag kis erőfeszítéssel az ember maga is sokat tehet az egészségéért, a jobb minőségű ételekért és a mérgező kozmetikumok elkerülése érdekében. Egy dolgot nem szabad azonban elfelejtenünk, a gyógynövények hatásai nem olyan látványosak és gyorsak, mint mondjuk egy fájdalomcsillapító tablettáé, ami már egy fél órán belül hat. Meg kell tanulnunk beilleszteni az életmódunkba, egyúttal kicsit lelassítani, odafigyelve magunkra, mert nem várhatjuk el, hogy amit évekig rosszul csináltunk, azt egy tea majd egy óra alatt megoldja. Viszont, aki hozzászoktatja a szervezetét, annál hamarabb hat majd és jól is fog esni hársfateát kortyolgatva visszaemlékezni a nyárra.
Gyógynövényligetünk egyrészt bemutatóhelyként funkcionál, ahol nemcsak meg lehet nézni, hogy melyik növény milyen, hanem meg lehet szagolni, sőt meg is lehet kóstolni a belőlük főzött teákat, megvásárolni a helyi specialitásokat - így kapcsolva hozzá felhasználásuk lehetőségeit. Másrészt saját felhasználásra tartalékolunk, s hogy legyen mit kínálnunk a vendégeinknek, sőt az eltett magokból vinni is lehet majd. A kertészkedésben mindenki segítségét szívesen vesszük.