• A hely
  • Az alapítvány
  • Szépszoba
  • Találkozások terme
  • Gyümölcsös
  • Gyógynövényliget
  • Galéria
  • Programok

Találkozások Terme

"Találkozások emberekkel, találkozások gondolatokkal, találkozások művészeti alkotásokkal."

A főszezonban a hagyományos gyümölcsös és gyógynövényliget,** a Találkozások Terme, a tájszoba – Szépszoba* – s annak világító kandallója a pitvarbeli szabadkéménnyel és rakott tűzhellyel együtt - telefonos egyeztetés alapján - naponta megtekinthető. Minden hónapban és/vagy minden művészeti tábor végeztével időszakos kiállítás nyílik a Találkozások Termében, az erre kiépített installációs lehetőségekkel. A Találkozások Terme mögötti fedett-nyitott tér nyáresti beszélgetések kellemes helyszíne, amikor kisméretű boltozott pincénkből vesszük elő a saját földön termett finomságokból helyben készült specialitásokat, legyen az egy falat kenyér, vagy aszalt gyümölcs, házi sajt vagy tepertő a gyöngyöző sör, a zamatos bor, vagy a kristálytiszta pálinka mellé.
Az évkör május 1-től október 31-ig terjedő szakaszában a helybeliek bevonásával tervezünk foglalkozásokat indítani, mint például túraút iskolásokkal, családokkal, vagy esti "fonó" különböző kézműves mesterségek gyakorlására, tapasztalatcserére, de egy jó kis csűrdöngölés kedvéért is összejöhetünk.
A nagyobb volumenű szerveződések - mint a Gömör-Tornai Nyár, Borsodi Művészeti Fesztivál, Hegyalja Fesztivál, stb. - programjait adaptáljuk és a porta központi helyzete okán könnyen segíthetjük.

 Égerszög-faluvég-40x60-2004-junTűz1 180x 140cm 2007 olaj vászon

 A régi kamraszoba az új kis pincével együtt teret ad a hagyományosan a kertművelésbe tartozó gyümölcsös és füvészkert termékeinek mintaboltbeli bemutatására, árusítására, tárolására. A régi kamraszoba mellett lévő - szerkezetében a volt istállóhoz tartozó, de már korábban átnyitott - kamra a komfort érdekében fürdőszobává és annak előterévé vált, mely egyben az istállóból lett reprezentatív tér, avagy kultúr-pajta: a „Találkozások Terme"* előtere is, ugyanakkor feljáró a tetőtéri diákszállásra. A Találkozások Terme alkalmas művészcsoportok esti beszélgetésére, kiállítások és kapcsolódó ünnepek megtartására, a falusi emberek és a különös művészemberek közti beszélgetések megrendezésére.
Ezek a találkozók a hely - tágabb értelemben a helység: Égerszög - szellemének innovációját hozhatják. A művésztelep deklarált célja a regionális, határokon is átívelő kultúrkapcsolat.

*Közösségi célú területen nyert LEADER vidékfejlesztési pályázat - 2012
**Vállalkozás alapú célterületen nyert LEADER vidékfejlesztési pályázat - 2012

Találkozások a múltban

Valaha a "jeles napok" - avagy ünnepek voltak alkalmai a népi összejöveteleknek. "Sok érdekes tanulmány, könyv foglalkozik az ünnepi színjátszással s főként ennek lélektani oldalával: az ünneplés lelki szükségletével, szerepével a közösség életében, a fennmaradás és megújhodás jelenségével, a maszkos alakoskodás – a „mássáválás” – lelki élményével, a drámai extázissal és így tovább." (D.T.) Érdekes, szintén a lélektan területére tartozó kérdés, hogy a naptári ünnepek – a természet, az éghajlat változásait követve – milyen biológiai és lelki együttrezgést, hatást váltanak ki az emberekből.

Fentiekből következik, hogy az idő fogalmát az értheti meg igazán, aki emlékezik. Erre sokkal inkább képes az, aki megtalál néhány számára fontos jeles napot, s szívből megünnepli azokat. Az évek gördülésében, a hétköznapok szúette percegése közben szükségünk van támaszra, egy újabb hajtóerőre - akár a fogakra egy fogaskerékben. A hatás hatványozódik, ha ezeket az ünnepeket családunkkal együtt üljük meg, újra és újra felfedezve egymáshoz kötő érzéseinket, megértésünket és szeretetünket. Hogy ne veszítsük el helyünket a világban ezért nagyon fontos, hogy közösségünk összetartozásának tudatát fokozzuk - ehhez pedig a szűkebb s tágabb társadalom ünnepeit kell megtartanunk.

"Az ember a tér fészkében él – melynek áldott és átkozott része, helye egyaránt van -, s ez az idő hozta törvényt tagolja, tájolja lépcsőzetes rendszerét. Az ember cselekvését pedig őskép alapozza, hitrege és játék kell igazítsa." (M.V.J.) A görög tragédia történetei szintén ezen az ismereten alapulnak, s a hely-idő-cselekvés hármas egységében játszódnak.

Forrás: Dömötör Tekla: Naptári ünnepek - népi színjátszás (1964) - http://mek.oszk.hu/04600/04696/html/index.htm; Magyar népszokások (1960) - http://mek.oszk.hu/04600/04691/html/; Molnár V. József: Az emberélet szentsége (2001)

Copyright © 2013 É-MKA - Minden jog fenntartva - Készítette: Echo WebDesign

50fekvo umvp50leader logo50eu zaszlo50emvamondat 0